Készülőben vannak az első magyar "eurók"

Magyarország az Európai Unióhoz való csatlakozás küszöbén áll, és ez azt jelenti, hogy 2007-ben, 2008-ban már nálunk is törvényes fizetőeszköz lehet az euró. Ideje tehát lassan elgondolkozni azon, hogy a jövőbeni magyar eurókon, milyen motívumok szerepeljenek. Az Érem Művészeti Intézet "Eurófantáziák" címen meghirdetett több fordulós ötletpályázatából az derül ki, hogy a legtöbben Kossuth Lajos arcképét látnák a legszívesebben a jövő fémpénzein.

Az emberek többsége már találkozott az Európai Unió egy évvel ezelőtt bevezetett közös valutájával, az euróval. Az euró előlapjára a tagországok nemzeti sajátosságait leginkább kifejező motívumok kerültek, míg az érmék hátlapja minden ország esetében egységes. A Brandenburgi Kapu díszíti például a német eurót, Mozart arcképe az osztrákot, egy hárfa látható az ír eurókon, János Károly király portréja pedig a spanyol euró érméknek kölcsönöz tipikusan nemzeti jelleget.

Az Érem Művészeti Intézet tavaly decemberben útjára indított országos pályázatának célja a lakosság véleményének megismerése volt: Vajon melyen motívumok lehetnének azok, amelyek a jövőbeni magyar eurók nemzeti oldalainak kölcsönöznének sajátosan magyar jelleget? A pályázatra érkezett több száz rajz, vázlat, valamint leírás egyértelműen bizonyítja, hogy már most - több évvel az euró várható hazai bevezetése előtt - sokakat foglalkoztat a majdani magyar euró érmék Magyarországot jelképező nemzeti oldala.

A 2007-ig, vagyis az euró hazai bevezetéséig tartó többfordulós pályázatra eddig érkezett javaslatokból kiderült, hogy a legtöbben Kossuth Lajosra, Szűz Máriára mint Magyarország védőszentjére, a Szabadság-szoborra, a Lánchídra, az Országházra, a magyar címerre, Szent Istvánra és Árpád fejedelemre voksoltak. A pályázat sikerén felbuzdulva, az Érem Művészeti Intézet úgy határozott, hogy a leggyakrabban megnevezett motívumokat emlékveretek formájában a gyűjtők rendelkezésére bocsátja. Ez évente négy-négy "fantázia-euró" megjelenését jelenti, egészen az euró tényleges bevezetéséig. A kibocsátás pénztörténeti jelentősége abban rejlik, hogy ezek a tervezetek minden bizonnyal a majdani tényleges euró-fémpénzek előfutárainak tekinthetők - nem utolsó sorban azért, mert már a Magyar Nemzeti Bank is felfigyelt a kezdeményezésre és betekintési lehetőséget kért a beküldött pályázatokba.

A fantáziaérmék igazodva a Magyar Nemzeti Bank emlékpénzeihez 38,61 mm-es átmérővel készülnek, azokkal ellentétben azonban színtiszta ezüstből és motívumonként mindössze 2.000 példányban. A rendkívül alacsony példányszám (az MNB emlékpénzei 6-10 ezres darabszámban jelennek meg) garantálja az érmék maradandó értékét, amely az Európai Uniós csatlakozás illetve az euró bevezetésének közeledtével és az ennek következtében egyre növekvő kereslettel egyre emelkedni fog, úgy hogy a veretekből igazán izgalmas és értékükben jelentős növekedésre szert tehető gyűjteménydarabok lesznek majd.

 

!!! MAGYAR EURÓ TERVEK !!!!:

1 euró
2 euró

 

 

 

 

 

Forint:

 

Fgyelem: Az új 100 forintoson Kossuth Lajos van:

 Vissza a főoldalra

 
100 Forint 1996 100 Forint 2004 Kossuth